Beton towarowy w Piasecznie
Receptura betonu ewoluowała zmieniając i dopracowując swój skład na przestrzeni wieków. Obecnie struktura betonu jest stabilna i trwała co zawdzięcza odpowiednim mieszankom składników. W zależności od przeznaczenia, do jakiego wykorzystuje się konkretną mieszankę, możemy wyróżnić beton zwykły oraz beton towarowy. Charakterystyka obu rodzajów różni się od siebie składem, a co za tym idzie również właściwościami. Dzięki temu każdy z nich można wykorzystać w nieco innym celu. Skład betonu towarowego określa odpowiednia norma i wskazuje go jako surowiec budowlany, który powstał ze zmieszania kruszywa drobnego i grubego, a także cementu, wody oraz domieszek i dodatków uszlachetniających.
Niezmiernie ważnym dla każdej konstrukcji budowlanej, jest wytrzymały i niezawodny materiał. Istotnym jest, by był również tani i dostępny. Te wszystkie wymagania spełnia popularna mieszanina cementu z piaskiem (lub innym kruszywem), czyli beton.
Gdzie wykorzystuje się beton towarowy?
Właściwości betonu to efekt wiązania jego składników i finalnie twardnienia masy. Beton towarowy charakteryzuje duża trwałość i plastyczność, dzięki czemu może być powszechnie używany w budownictwie. Stosuje się go do przygotowania elementów konstrukcyjnych dróg, domów, budynków, a dzięki dużej wytrzymałości jest doskonałym surowcem do wytwarzania elementów nośnych, np. fundamentów budynków, ścian, stropów. Dlatego też z uwagi na cel przeznaczenia warto skorzystać z betonu towarowego przygotowanego przez profesjonalną wytwórnię betonu, zamiast wytwarzania go samemu na budowie, co może się wiązać z popełnieniem błędów w proporcjach składników. Ryzyko ,jakie niesie za sobą samodzielne wykonywanie betonu w betoniarce, to m.in. brak odpowiednich parametrów wytrzymałościowych i zagrożenie dla konstrukcji.
Beton towarowy wykonuje się wcześniej, przed rozpoczęciem prac, i dowozi na miejsce docelowe. Różni go od zwykłego kompozytu to, że spełnia odpowiednie normy i parametry, potwierdzone na piśmie wydanym przez laboratorium. Materiał ten dostarczony jest przy pomocy tzw. mieszarek czy specjalnych węzłów. Nasza firma posiada i stosuje również specjalne pompy podające (o wysięgu dochodzącym do 32 metrów), które pozwalają na szybkie wykonanie niezbędnych prac.
Utworzenie mieszaniny o odpowiednich parametrach w betoniarce jest niezwykle trudne i często bardzo nieopłacalne. Przy jakimkolwiek błędzie, uzyskamy materiał, który może się różnić od spodziewanego i nie spełniać zamierzonych parametrów, co zwykle odbija się na bezpieczeństwie konstrukcji. Przy dużych inwestycjach budowlanych należy pamiętać o zatrudnieniu profesjonalnego producenta, który dostarcza materiały wysokiej jakości.
„Domowa” produkcja mieszaniny w większych ilościach jest nieopłacalna i może być niebezpieczna. Trudno uzyskać jednorodność wszystkich serii materiału. Przy produkcji należy wziąć pod uwagę, m.in.:
- Dobór odpowiedniego kruszywa i jego ilości
- Bardzo dokładne dodawanie odpowiedniej ilości wody
- Samo dozowanie składników i czas do tego potrzebny
Produkcja betonu
Produkcja betonu towarowego polega również na dodaniu odpowiednich domieszek i wypełniaczy mineralnych, których możemy nie kupić w marketach budowlanych. Co więcej, beton towarowy musi posiadać odpowiednie parametry odporności na mróz oraz wodoszczelności, które w przypadku mieszaniny robionej samodzielnie są zwykle nie do zmierzenia.
Producent betonu towarowego dba o to, by składniki dodawane były wagowo, a sam materiał jest później badany w laboratorium, co potwierdza wydane zaświadczenie.
Kompozyt, który produkujemy, jest atestowany i ma szeroki zakres wytrzymałości – od klasy B5 do B37 (dziś C30/37). Klasy przydzielane są po mierzeniu wytrzymałości materiału na ściskanie próbki sześciennej, dzielone przez średnią gwarantowaną wytrzymałość na ściskanie.
Zaufaj doświadczonemu producentowi betonu. Wybierz naszą profesjonalną firmę, a oszczędzisz pieniądze i koszty związane z budową.