Pielęgnacja betonu zimą
Prace budowlane wykonywane zimą są znacznie trudniejsze, dlatego że wykorzystywane materiały oraz metody muszą być dopasowane do bardziej wymagających warunków atmosferycznych. Każda wylana powierzchnia powinna być odpowiednio zabezpieczona, inaczej mogą wystąpić wady konstrukcyjne. Najważniejsze jest, by beton osiągnął odpowiednią wytrzymałość, nim nastąpi jego zmarznięcie.
Problemy z wykorzystywaniem betonu w warunkach, w których panuje ujemna temperatura są bardzo powszechne. Ich najczęstszą przyczyną jest bagatelizowanie pielęgnacji wiążącego materiału po zastosowaniu w wytwórni chemicznych środków potocznie zwanych „domieszkami przeciwmrozowymi”. Należy jednak pamiętać, że jest to nazwa myląca i nie ma czegoś takiego, jak domieszki przeciwmrozowe. Środki stosowane podczas ujemnych temperatur mają na celu jedynie przyspieszyć wiązanie oraz twardnienie materiału. Żadna z nich nie sprawia, że beton staje się odporny na zamarzanie. Mimo wszystko warto je stosować. Nie istnieje jednak środek dodawany w wytwórni podczas produkcji, który mógłby zabezpieczyć beton przed zamarzaniem.
Podstawowym zadaniem, mającym na celu zabezpieczenie materiału, jest jego ochrona przed ujemnymi temperaturami, nim materiał osiągnie właściwą wytrzymałość. Powszechnie uznaje się, że beton, którego wytrzymałość osiągnęła poziom od 5 do 7MPA jest odporny na zamarzanie. Jest to niestety nieprawda, ponieważ zimowe warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju sprawiają, że temperatura może osiągać punkt 0°C nawet kilka razy dziennie podczas ochładzania lub ocieplania. Wytrzymałość na poziomie od 5 do 7 MPA gwarantuje nam, że beton wytrzyma kilka cykli rozmarzania i zamarzania. Niestety w naszych warunkach może to być za mało. Właśnie dlatego należy odpowiednio zadbać o wylewkę poprzez jej odpowiednie zabezpieczenie.
Najważniejsze jest utrzymywanie jego temperatury powyżej 5°C. Tylko w takich warunkach można zapewnić substancji odpowiedni przyrost wytrzymałości. Powszechnie wykorzystywaną metodą jest podgrzewanie mieszanki poprzez dodawanie gorącego kruszywa, piasku oraz wody. W ten sposób również można przyspieszyć twardnienie. Decydując się na tę metodę należy pamiętać, że betonowanie powinno być przeprowadzone możliwie jak najsprawniej, by nie wystudzić składników mieszanki. Jeśli do tego dojdzie, proces podgrzewania nie będzie miał sensu. Usługę podgrzewania oferuje wytwórnia, gdy zamawiana jest produkcja mieszanki. Konieczna jest również ochrona szalunków i zbrojenia przed zamarzaniem, nie można dopuścić do pojawiania się na nich warstwy lodu. Obecnie najczęściej mieszankę zamawia się w wytwórni u producenta, należy pamiętać by zabezpieczyć ją przed niskimi temperaturami już przed wylaniem.
Jako producent betonu rekomendujemy jego ochronę przed utratą ciepła przez pierwsze 3 dni. Do tego celu można wykorzystywać maty oraz osłony, a także stosować nagrzewanie oraz nadmuchy ciepłego powietrza(uważając, by nie dopuścić do jego suszenia).