Wibrowanie betonu
Podczas wielu prac budowlanych, w tym chociażby zalewania warstwy posadzki ważnym procesem jest wibrowanie betonu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie mieszanki o wyraźnie lepszych parametrach wytrzymałości. Takie właściwości osiągane są poprzez likwidację podczas produkcji betonu gazów, bąbli powietrza czy nadmiaru wody, które mogą spowodować utratę odpowiedniej gęstości powstającej mieszanki.
Korzyści
Wykorzystywanie wibrowania betonu do związania masy pozwala na uzyskanie co najmniej kilku korzyści z tego procesu. Przede wszystkim wiąże się to z:
- lepszą wytrzymałością, która pozwoli na osiągnięcie odporności na większe obciążenia, a także pozwoli na dłuższe użytkowanie w dobrym stanie,
- pozbycie się pęcherzyków powietrza, które zaburzają jednolitą strukturę powierzchni i sprzyjają powstawaniu pęknięć. Dzięki wibrowaniu można uzyskać bardzo dobrą szczelność,
- odpowiednie otulenie zamontowanego wcześniej zbrojenia, co zapewnia trwałą konstrukcję.
Rodzaje wibratorów
Do produkcji betonu wykorzystywane jest kilka rodzajów urządzeń. Podzielić je można najogólniej na sprzęt:
- zewnętrzny, który napędzany jest silnikiem elektrycznym,
- wgłębny – ich działanie polega na zanurzaniu się buławy, czyli najważniejszego jej elementu, w warstwie betonu. W ramach tego rozróżnienia można także wyszczególnić sprzęt mechaniczny, częstotliwościowy oraz pneumatyczny, który wykorzystywany jest chociażby do tworzenia ścian oraz słupów.
W zależności od potrzeb, można również wybrać sprzęt, który jest zróżnicowany pod kątem dostępnej mocy. Dzięki temu beton jest dostosowywany przez wibrator do skali prowadzonej budowy.