Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?
- Szczegóły
Kostka brukowa jest idealnym budulcem na schody, chodniki, tarasy, ogrodowe ścieżki i domowe podjazdy. Odporna na skrajne, zarówno wysokie, jak i niskie temperatury oraz na uszkodzenia mechaniczne, jest jednocześnie niezwykle estetyczna. Można zaprojektować z niej zachwycające kompozycje, które wpłyną pozytywnie na estetykę otoczenia. Kluczem do sukcesu podczas układania kostki brukowej jest stworzenie pod nią odpowiedniej nawierzchni. Sprawdź, jak ją przygotować i jak układać kostkę brukową.
Pożądane cechy nawierzchni pod kostkę brukową
Właściwie przygotowanie nawierzchni pod kostkę brukową jest niezwykle ważne, bowiem to właśnie ona sprawi, że kostka nie będzie zapadać się pod dużym ciężarem i nie będzie się rozjeżdżać. Kolejną funkcją nawierzchni jest odprowadzenie wody, dlatego podłożu należy nadać trzy lub czteroprocentowy spadek. Grubość podbudowy zależeć będzie natomiast przede wszystkim od rodzaju gruntu i sposobu użytkowania nawierzchni, przy czym grubość ta powinna wynosić nie mniej niż 25 centymetrów i nie więcej niż 45 centymetrów.
Podbudowę usypuje się z głównie z kruszyw budowlanych: tłucznia, żwiru, grysu, żużlu oraz klincu. Aby przetransportować oferowaną przez nas wysokiej jakości podsypkę cementowo-piaskową nie będziesz potrzebować specjalnych pojazdów do transportu – wystarczą zwykłe auta wyładowcze. Mieszankę możesz tworzyć się w różnych proporcjach, w zależności od wymagań. Im lepszy stosunek cementu do piasku, tym mieszankę będzie charakteryzować lepsza wytrzymałość na ściskanie materiału.
Kilka słów o spoinach i układaniu kostki brukowej
Po przygotowaniu nawierzchni pod kostkę brukową możesz zacząć tworzyć spoiny, które zagwarantują stabilność i trwałość nawierzchni. Muszą mieć szerokość do 5 mm i powinny być wypełnione piaskiem. Podczas układania kostki brukowej na dużych powierzchniach pamiętaj, aby układać kostkę przynajmniej z trzech palet jednocześnie. Dzięki temu zniwelujesz różnice kolorystyczne. Nie układaj kostki zbyt ściśle i prowadź prace od czoła. Jeśli chcesz zwiększyć wytrzymałość powierzchni, układaj wzory skośne i po przekątnej w stosunku do kierunku jazdy. Z kolei nawierzchnia z kostek brukowych różnej wielkości zapewni lepsze tłumienie hałasów. Na końcu ponowne wypełnij spoiny piaskiem.